Micro Four Thirds System  M4/3

Olympus E-P5, E-Pl5 + Olympus Zuiko m4/3 17/1,8, Olympus Zuiko m4/3 45/1,8, M.Zuiko digital 40-50mm/4-5,6

 
Olympus OM-D E-M5 + Zuiko m4/3 12-50mm /3,5-6,3

Když byl v únoru 2012 představen světu první fotoaparát řady OM-D, model E-M5, nikdo ještě netušil, jaký zvrat tento aparát způsobí. Tři roky zpátky měly za sebou bezzrcadlovky teprve prvních pár let života a především profesionální fotografové jim nedávali příliš šanci na přežití a už vůbec si nedokázali představit, že by někdy mohly tyto fotoaparáty nahradit jejich zrcadlovky. První OM-D E-M5 však znamenal obrovskou změnu ve vnímání bezzrcadlovek a především pak v jejich praktickém využití.

První E-M5 (který se dnes tj. 4/2015 prodává za neuvěřitelných 13.999,- Kč) se tak stal zlomovým fotoaparátem, díky kterému začali i profesionální fotografové věřit nově vznikající kategorii bezzrcadlovek. Spousta profesionálů hledala fotoaparát, který by byl menší a lehčí, než jejich studiové zrcadlovky, přístroj, který by vzali kamkoli sebou na cesty, na focení street fota, na sport, do hor, prostě kamkoli a do jakéhokoli počasí. Hledali malý a lehký přístroj, který by byl zároveň odolný a splňoval jejich vysoké nároky, které jsou zvyklí na fototechniku klást. Na prvním místě je samozřejmě nárok na kvalitu obrazu, dále na funkce a režimy, kvalitu objektivů a v neposlední řadě již zmíněnou odolnost a rozměry. To vše splňoval v roce 2012 jediný fotoaparát na trhu, totiž OM-D E-M5. Není divu, že během několika měsíců nasbíral řadu světových ocenění, stal se fotoaparátem. E-M5 se stal druhým pracovním nástrojem mnohých profíků po celém světě.

Od té doby spatřily světlo světa další modely, vlajková loď E-M1, OM-D základní kategorie E-M10 a před několika týdny pak přímý nástupce E-M5, fotoaparát E-M5 Mark II. Mezi první a druhou verzí pětky jsou celé tři roky, což v rámci digitálního věku představuje celou věčnost. Znamená to taky obrovský pokrok v technologiích a inovacích.

 Digitální bezzrcadlovky jsou mezi pokročilými i profesionálními fotografy stále více v oblibě. Svými funkcemi, kvalitou obrazového výstupu a možností měnit objektivy jsou totiž plně srovnatelné se zrcadlovkami. Nesou však sebou ještě další zbraně: malé rozměry s nízkou váhou a eleganci s nenápadností, což jsou parametry, které klasické zrcadlovky zcela postrádají. Například poslední průzkum německého trhu jasně ukazuje postupný pokles prodeje zrcadlovek, zatímco počet prodaných bezzrcadlovek neustále roste. V roce 2013 se tam prodalo 230 000 bezzrcadlovek vůči více, než jednomu milionu zrcadlovek. V roce 2014 byla již situace zcela odlišná. Zrcadlovek se prodalo téměř o 300 000 méně, naopak bezzrcadlovek o 50 000 více, než v předchozím roce.

Může nahradit DSLR? Ano i Ne. Ano, pro ty z nás, kteří mají rádi každodenní fotografování, kde nejsou věci, jako obrovské rozlišení, bláznivý výkon při nízkém osvětlení nebo bleskurychlý autofokus potřebné. Ano, pro pohodlnější populaci fotografů, jako jsem já, kteří již na zádech odtahali několikakilogramové středoformátové fotoaparáty s příslušenstvím a chtějí vysokou kvalitu obrazu a automatické zaostřování i přístrojů full-frame DSLR. Tento fotoaparát má hodně co nabídnout. Obrazové soubory přímo z fotoaparátu jsou ostré, s širokým dynamickým rozsahem v JPEGu a s velkým množstvím detailů v RAW souborech. Nejenže Olympus OM-D E-M5 vypadá skvěle, produkuje skvělé fotografie ale i překonává kvality spousty konkurentů. Jeho rozhraní je navrženo v retro stylu, má vždy připravený ovládací kruhové voliče, funkční nastavitelná tlačítka a inteligentní rozhraní, to vše ve velmi malém kompaktním balení. Jsem na Pen vcelku zvyklý a přechod z Penu E-PL1 je pro mne bezproblémový. Hledáček je opatřen senzorem, který reaguje na přiložení k oku. Není to sice novinka, ale zde musím pochválit jak reaguje rychle a spolehlivě. Jsou tu dvě nové funkce se kterými jsem se doposud u žádného foťáku nesetkal. Především je to možnost  funkce "křivky" , která se dá nastavit a je to vcelku jednoduchá metoda vyrovnání světel a stínů: skvělé na je, že výsledek nastavení vidíme rovnou v hledáčku, nebo na displeji. To je super funkce a asi ji budu hodně používat při každodenním focení. Pro občasné focení s velmi dlouhými časy  je zde funkce, která nám zobrazuje samotný expoziční průběh – výborné, jde v intervalech vidět v hledáčku nebo na displeji aktuální průběh expozice, která lze v případě potřeby zastavit. 

Univerzál do nepohody
Kitový objektiv 12-50mm F3,5-6,3, je zajímavý a velmi praktický. Ze začátku  mi chvíli trvalo zvyknout si na ovládání, no ale po pár dnech s ním již není problém. Objektiv pokrývá rozsah ohnisek od 24 do 100 mm, je utěsněný vůči nepohodě počasí a má poctivé provedení. Při zaostřování ani při zoomování se nic nevysouvá a ani neotáčí, což je paráda.

Více na: http://digiarena.e15.cz/olympus-om-d-vzkriseni-kinofilmove-legendy#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink